Pages

31 Mart 2005

300305

bazen hersey metaforik gelebiliyor.

sabahleyin son basamagindan anca binebildiginiz bir otobüs, taskin bir dolguyu animsatabiliyor. 72 saniye boyunca kirmizi yanan bir trafik lambasi ise 72 saniye dolguyu kivamlamaniz icin gerekli olan ışın cihazinin kurulmus saati gibi... bindiginiz vapur, transit gecisteki yük gemileri icin yavaslayinca, tur sayisi düsmüs bir aerotor* , hatta bazi bazi mikromotor* taklidi bile yapabiliyor. kazi calismalari, yollara yapilmis cerrahi müdahaleler; çöp arabalarinin çalisma prensipleri diş çekimi için kullanilan davyeler* ; trafigi yaran bir ambulans, kemikleri ayiran bir elevatör*...

bazi bazi periodontal sondun* ucuna takilmis bir voo-doo bebegi gibi hissedebiliyorsunuz.
bazi bazi preselin* iki ucu arasinda sıkısmış gibi hatta...

*simdi bir sorum var; endodontik ayna* kirilirsa ugursuzlugu kac sene sürer?*

*aerotor; devir sayisi 150-200bin rpm olan hava motoru
*mikromotor; devir sayisi 15-30bin rpm olan elektrikli motor
*davye; sallanan dislerin cekiminde kullanilan kiskaca benzer alet.
*elevatör; cerrahi cekimlerde cene kemigiyle, cekilecek disin arasini ayirmak icin kullanilan alet.
*presel; cimbiza benzeyen, siklikla pamuk tampon gibi nesneleri agza yerlestirmekte kullanilan alet.
*sond; ucu cengel seklinde olup, genellikle diştaşlarini temizlemek için kullanilan alet.
*endodontik ayna; çalışılan sahayı ve çalışan aleti indirekt görebilme olanağı sağlayan ayna

4 Yorum:

clémentine dedi ki...

içinize diş hekimi kaçmış sayın fati the kid. siz her ne kadar ceremesini çektiğiniz için homurdanarak yazsanız da bunları biz (ve zannaderim takip eden herkesimiz) pek eğlenerek takip ediyoruz. eheh benim de mesleki deformasyonlarım var. evimde kitap listesi yapayım demiştim oturmuş database yaratmışım, sanki bi tablo yetmiyordu. dün yeni kitap kaydederkene tüh dedim İSBN numerolarını eklememişim..

of balıkçıları seviyorum, güzel sarı lastik botları var.

fatima dedi ki...

ben de dolgu yapmayi seviyorum. asiti sür 15 saniye. yika. bondingi sür 15 saniye. kurut. 10 saniye isinla. kompoziti koy. 40 saniye isinla.

simdi bir de sunu dene; sabah 6:00da kalk. banyoya gir. 15 dakika. giyin. 10 dakika. kahvalti et. 15 dakika. evden cik. duraga yürü. 15 dakika.

isinlanmiyor isinlanmiyor...

clémentine dedi ki...

ışınlanma bulunduğunda hayatta olmak istiyorum.

einstein'in çok güzel saçları vardı... çekiştirebilseydik :(

mordantwrath dedi ki...

hmmmm bende şu hayalgücünüze hayran bıraktığınız benzerliklerinize bir tane ekleyeyim bari...
çok nadir yaptığım kahvaltılarımdan birinde aşırı kuru beslenmenin, daha doğrusu çiğnemenin zorlaştığı bir anda gerçekten kahkahanın basılmasının gerekli olduğu bir durum gerçekleşir ve bunun sonucu sağ yanağımı ısırmak zorunda kalırım, hiç bir yararı yok ısırık gerçekleşir...işte şimdi geliyor... çok sevgili yanağımda ekstra bir oluşum gerçekleşir...bir kan balonu...eee benzetme nerede? geliyor bir saniye...hmmm yanağı inceleyip orda patlatılması gereken bir baloncuk farkedilince patlatma işlemi yapılır ve bunun sonucunda fışkıran kan(cılız bir fışkırmadır bu)tıpkı gece iyi çalışmış bir sivrisineğin içinden boşalan kan gibidir...(sivriyi öldürmekten nefret ederim)...

Yorum Gönder