Pages

16 Nisan 2005

150405

bana sorulan sorulara cevaben, teorikte yeni "anatomik olusumlar" meydana getirdigim bir sözlü sinavindan sonra bazi gözlemlerimi sizlerle paylasmak istedim;

numara sirasina göre sandalyelere oturmak fikrini cidden düsünmüstüm daha önce. pratikte de cok hos gözüküyormus. bu sayede insanlari "numaralarla" cagirabiliyorsunuz. ben de buna karsilik söyle diyorum; "1984, ayaga kalk!"

bir insana "neden senin ismin fatima" diye sormak, "neden erkek degilsin?" diye sormaktan farksizdir. "uyuyor musun?" diye sordugunuzda size ne cevap veriliyorsa, ben de onu vermek istiyorum; "susarsan uyuyacagim."

universal, evrensel demektir. (ve evet, fatima universal bir isim.)

klinik gözlemlerden bahseden bir ögrenciye "bana masal okuma" diyip, akabinde sıçanlarda yapılan radyasyon testlerini merak edip soruyorsaniz, size rorschach kisilik testinden baslayan bazi testlere tabi olmanizi salik verebilirim. bu durumda 5000 radlik radyasyon yemis fare gibi suratima bakmayin.

hasta basini saga sola oynatirsa röntgende ne gibi problemler cikacagi umrumda degil. eger hasta o cenelik ve burunluga ragmen basini saga sola cevirebiliyorsa, dudaklarimi kipkirmizi boyayip hastanin alnindan öpecegim ve eger bu izin silinmesini istiyorsa, alnini o lanet olasi cihaza yaslamasi gerektigini soyleyecegim. istemiyorsa, telefon numarami verebilirim. ve ilk bulusmada pavlov'un köpeklerinin hatta dingo'nun eseklerinin bile 2 seansta ögrenebilecegi, "kafani oynatma!" direktifini anlamayan biriyle cikamayacagimi söyleyebilirim. bu biraz zahmetli olur. selobantlar ne ise yariyor?

eger hocanin biri masanin üstüne kalemini firlatip "pes, bu kadarini görmedim!" diyorsa "ohooo bende daha ne isler var." diyebilirsiniz.

bizim memlekette söyle bir söz vardir;
"ilim cehli alir, eseklik bâki kalir".
ve sunu soylemeyi borc biliyorum;
- hocam... hocam... sizin kulaklariniz neden bu kadar uzun??

1 Yorum:

zeyra dedi ki...

büyüklük her zaman işlevsellik demek değildir öyle değilmi? o kadar uzun kulaklara rağmen seni duymaktan ve anlmaktan aciz insanlara birşeyler anlatmaya çalışmak da bizim şanssızlığımız olsa gerek...
sabır,sabır,sabır...

Yorum Gönder